Podstawy uprawy - ziemia, światło, temperatura i nawadnianie

Awatar użytkownika
MarysiulaKonopnicka
Posty: 67
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:34

Podstawy uprawy - ziemia, światło, temperatura i nawadnianie

Post autor: MarysiulaKonopnicka »

ZIEMIA
Uprawa konopi jest bardzo łatwa. Ziemia to żyjąca i samoorganizujące się medium. Mikroorganizmy rozkładają związki organiczne i wytwarzają z nich składniki odżywcze dla roślin. Zdrowa ziemia to też zdrowe rośliny, które są mniej podatne na choroby. Skuteczną ochronę przed różnymi grzybami zapewnia grzyb trychoderma, który mieszamy z wodą do podlewania. Można go dostać w sklepach ogrodniczych lub growshopach.

Gleba musi być luźna, aby mogło przedostawać się do niej powietrze. Przy niedoborze tlenu w ziemi dochodzi do gnicia korzeni, a mikroorganizmy rozkładają organiczny nawóz i zmieniają go w kwas. Przez to obniża się pH gleby i roślina nie jest w stanie przyjmować niezbędnych do życia składników odżywczych. Aby temu zapobiec zaleca się dodawanie do gleby perlitu, wermikulitu czy substratu z kokosa.
Najlepiej kupić jest gotową ziemię do uprawy konopi, ale w Polsce to może być bardzo ryzykowne i wzbudzać podejrzenia.

ŚWIATŁO
Światło to najważniejszy faktor przy uprawie konopi, która podczas swojej fazy wzrostu i kwitnienia ma bardzo duże zapotrzebowanie na światło. Jeśli go brakuje, to rośliny rosną bardzo powoli, rodzą małe kwiatostany i są nieodpowiednie do produkcji cannabisu. Jednak światło nie jest równe światłu. Składa się ono z trzech podstawowych kolorów: czerwonego, niebieskiego i zielonego. Te kolory to nic innego jak długości fal, czyli spektrum. Takie zmieszane światło, które oznaczamy jako ciepłe albo zimne mierzone jest w Kelvinach. Każda kombinacja światła ma swoją własną temperaturę Kelvina.

Rośliny potrzebują w fazie wegetatywnej dużą część światła niebieskiego. Wspomaga ono wzrost rośliny, utrzymuje mały odstęp węzłów i zapobiega tzw. szparagowaceniu roślin. Jak tylko roślina wyrosła i wchodzi w fazę kwitnienia, potrzebuje ona większą część światła czerwonego i redukcję światła niebieskiego. Błędnym byłoby jednak wstawienie lamp w podczerwieni albo UV.

Roślina potrzebuje składników odżywczych, tlenu (O2), dwutlenku węgla (CO2) i wody. Z tych związków przy pomocy fotosyntezy buduje ona energię. Ta jest potrzebna, aby roślina mogła na przykład wytworzyć żywicę o wysokim poziomie THC. W zależności od fazy wzrostu części kolorowego światła umożliwiają różne procesy metaboliczne.

Konopia to roślina światłoczuła, czyli jej wzrost orientuje się według czasu naświetlania i ciemności. Jeśli ma przez 18 godzin światło, a 6 godzin to znaczy to dla niej wzrost. Jeśli ten czas zmienia się na 12 godzin światła i 12 godzin ciemności, to znaczy, że ma kwitnąć.


Obrazek


TEMPERATURA
Temperatura to klucz do jakości i ilości zbiorów. Konopia oprócz THC wytwarza jeszcze 400 innych substancji. Przede wszystkim dostarcz ona dużą liczbę olejków eterycznych, które przy temperaturze 25 stopni bardzo szybko wyparowują. Przy tym THC konwertuje do CBN. Aby tego uniknąć, temperatura powinna przez cały czas wzrostu pozostać stała.

Jest to ważne także ważne do zabezpieczenia przed szkodnikami. Przy 26 stopniach te rozwijają się w ekspresowym tempie.

NAWODNIENIE
Nawadnianie roślin to bardzo prosta sprawa. Rośliny nie znoszą mokrej ziemi. Dlatego ważne jest, aby zrobić schemat podlewania. Wraz z wodą dostarczamy roślinom składników odżywczych. Nie ma formułki na podlewanie, ale ważne jest, aby każda doniczka posiadała od dołu dziury drenażowe, aby woda mogła dołem wypływać do podstawki. Podlewamy zawsze tyle, aby doniczka była wypełniona do około 1/3 objętości, i podlewamy dopiero wtedy, gdy górna warstwa ziemi (1-2cm) jest sucha.
ODPOWIEDZ