Zewnętrzne dostarczanie CO2 - znaczenie i metody

Awatar użytkownika
MarysiulaKonopnicka
Posty: 67
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:34

Zewnętrzne dostarczanie CO2 - znaczenie i metody

Post autor: MarysiulaKonopnicka »

Dostarczanie CO2 naszym roślinom to jeden ze sposobów na zwiększenie ich rozwoju. Zwykłe powietrze do oddychania ma zawartość CO2 o około 300ppm (part per million). Maksymalna granica zużycia CO2 przez konopie wynosi jednak 5 razy więcej, czyli 1500ppm. Znaczy to, że przez zwiększenie dawki CO2, dwukrotnie przyśpieszymy rozwój roślin i zbiory będą prawdopodobnie o wiele większe. Jeśli pozostałe faktory pielęgnacji roślin się zgadzają, to zdziwisz się ile masy biologicznej jest w stanie wyprodukować twoja roślina.

Podczas kwitnienia zaleca się jednak obniżenie dawki CO2 do 600-800ppm, ponieważ w innym wypadku jej rozwój zostanie za szybko przyśpieszony.

Razem z zwiększeniem CO2 powinniśmy też zwiększyć dawkowanie nawozów, gdyż rośliny, które szybciej rosną, potrzebują też więcej składników odżywczych. Jednocześnie rośliny potrzebują przez to więcej światła i muszą też być częściej nawadniane.

Aby cały czas nie wietrzyć pomieszczenia, ustaw termostat na 28 stopni.

Co2-marihuana-konopie-8372.jpg
Co2-marihuana-konopie-8372.jpg (82.71 KiB) Przejrzano 6783 razy

A oto 3 metody na dostarczanie CO2 naszym roślinom:

AUTOMATYCZNE URZĄDZENIA CO2
Jest to najdroższy sposób, ale też najwygodniejszy. Trzeba tylko ustawić koncentrację dwutlenku węgla i okres czasu, jaki sobie życzymy. Taka aparatura jest bardzo kosztowna i nadaje się tylko przy 10 kilowatowym oświetleniu. Można je dostać w profesjonalnych sklepach z wyposażeniem dla szklarni.

BUTLA CIŚNIENIOWA CO2
Potrzebujemy do tego zwykłą butlę ciśnieniową CO2 i szlauch, aby przekierować dwutlenek węgla do growroomu. Jest to znacznie tańsze niż kupno w pełni automatycznej aparatury.

Gotowe systemy CO2 otrzymasz w sklepie akwarystycznym. Ale w związku z tym, że nie zajmujemy się hodowlą rybek tylko konopi, zaleca się kupno jak największych pojemnościowo butli z CO2 (zalecane 2000 gram). Bezpieczeństwo gra tutaj oczywiście bardzo ważną rolę. W prawdzie butla z CO2 nie wybucha, bo dwutlenek węgla nie jest palny, ale nieszczelna butla zachowuje się jak rakieta. Dlatego kupujmy tylko sprawdzane butle z wentylem ochronnym. Jeśli wszystko się zgadza, wystarczy podłączyć do niej szlauch i postawić w growroomie.

Krytycznym punktem jest tylko regulacja koncentracji wypuszczanego dwutlenku węgla. Za dużo CO2 szkodzi roślinom i je niszczy - niedobór tlenu... Dlatego potrzebujemy urządzenie do mierzenia dwutlenku węgla. Nie należy ono do najtańszych, ale bez niego się nie obędzie.

Musimy powoli zwiększać dostarczane CO2. Zacznijmy od tego, aby ustawić drobny dopływ. Jest to proste. Bierzemy szlauch i wsadzamy do butelki z wodą. Bąbelki mają lekko wypływać i powoli unosić się na powierzchnię. Teraz wstawiamy butlę do growroomu i na 3 godziny tam ją zostawiamy (zamykamy drzwi). Po 3 godzinach mierzymy poziom CO2. Jeśli jego poziom leży powyżej 1500ppm, to musimy zmniejszyć dopływ dwutlenku węgla. Jeśli jest za niska to zwiększamy tak, aby poziom leżał pomiędzy 800-1200ppm.

Na noc zakręcamy butlę wentylem magnetycznym.

CO2 PRZEZ SPALANIE
Przy spalaniu organicznego materiału oprócz wody powstaje także CO2. Spalanie to raczej niebezpieczna procedura, ale i najtańsza. Możemy ją przeprowadzać tylko w całkowicie bezpiecznych warunkach i zawsze pod nadzorem. Dlatego zaopatrzmy się w mały alarm przeciwpożarowy i gaśnicę. Potrzebujemy kilka świeczek i niepalny pojemnik, gdzie będziemy je spalać. Najlepiej duży garnek, do którego włożymy świeczki w świecznikach.

Spalanie świeczek powinno następować tylko podczas naświetlania, gdyż gdy jest ciemno rośliny nie wchłaniają CO2. Najlepiej nadają się świeczki stearynowe, ponieważ spalają się one bardzo szybko i czysto i produkują odpowiednią ilość CO2. W pomieszczeniu 6m3 jest to 700ppm/m3 przy włączonym wentylatorze. Ale dokładna dawka zależy od ilości roślin, wielkości pomieszczenia i ogólnej cyrkulacji powietrza.

W okresie kwitnienia zabieramy dopływ CO2, ponieważ może to wpłynąć na zaniżony poziom THC i ogólnie ilość zbiorów.
ODPOWIEDZ