Marihuana a ludzki mózg, czyli jak działa cannabis

Awatar użytkownika
MarysiulaKonopnicka
Posty: 67
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:34

Marihuana a ludzki mózg, czyli jak działa cannabis

Post autor: MarysiulaKonopnicka »

Nasze pojęcie o sposobie oddziaływania cannabinoidów przez ostatnie lata zrobiło ogromny skok do przodu - w rzeczywistości dokonano wielu badań naukowych oraz klinicznych w tej dziedzinie. Głównie badania te skupiają się na cerebralnej aktywności rośliny konopi, a więc zajmiemy się tutaj oddziaływaniem cannabisu na nasz mózg.
mozg-cannabis-oddzialywanie-7.jpg
mozg-cannabis-oddzialywanie-7.jpg (350.53 KiB) Przejrzano 11915 razy
Marihuana jest psychoaktywna, to znaczy, że ma wpływ na naszą duchową percepcję. Już 2000 lat temu przyjaciele cannabisu o tym doskonale wiedzieli, bo po co mieli by uprawiać cannabis z zawartością THC (w przeciwieństwie do konopi włóknistej). I mimo to, że te przyjemne oddziaływania marihuany są już od zawsze znane, to się tutaj zbytnio nie rozczulajmy. Nie rzadko zdarza się tak, że nadużywanie tej rośliny niesie za sobą problemy psychiczne. Niektórzy konsumenci cannabisu dosłownie głupieją, poza tym może on wpłynąć na pamięć krótkotrwałą i zaburzyć orientację przestrzenną - wszystko to to są efekty, które bazują na zmaksymalizowanej percepcji sensorycznej.

Z drugiej strony marihuana jest w stanie wywołać u nas niesamowite i wyjątkowe uczucie jakim jest haj, nie ukrywajmy, ceniony przez wielu konsumentów aby się zrelaksować i wyłączyć. Uczucie to może nam pomóc poradzić sobie ze stresem oraz naciskiem ze strony społeczności. Następujące właściwości cannabisu są oceniane w różny sposób:
jako dobre bądź złe, wznoszące albo niepokojące, wprowadzające w nałóg bądź też nie oraz zmniejszające poczucie lęku albo wręcz przeciwnie, wywołujące stany lękowe.

Jak przy innych halucynogenach decydującymi faktorami są tutaj oczywiście po pierwsze osobowość konsumenta, jego nastawienie do życia oraz do samego narkotyku, ale również jego skład chemiczny. To właśnie one mają znaczący wpływ na psychodeliczne przeżycia. Przez to dzieje się tak, że jedna osoba po spożyciu marihuany będzie spokojna, a inna po zapaleniu blanta wpadnie w okropną panikę. I coś jeszcze: mimo, że występuje to niezwykle bardzo bardzo rzadko, że ludzie uzależniają się od marihuany, to istnieje taka możliwość. Takie sprawy są bardzo kompleksowe i złożone i niestety zbyt często bezlitośnie upraszczane. Ważnym jest, aby zrozumieć, że konopia jest dla bardzo wielu ludzi dobra, ale jak to ze wszystkim bywa, nie dla wszystkich.

Istniejące różne spekulacje oraz badania na temat marihuany, a przede wszystkim pytanie, jaki wpływ ma ta roślina na ludzki mózg, mają swoje korzenie w autentycznym ludzkim doświadczeniu. Ważnym jest, aby ludzie ciągle wznawiali badania oraz dialog na temat marihuany oraz nasze przywiązanie do tej rośliny. Spójrzmy więc na niektóre z wielu psychoaktywnych biologicznych oddziaływań THC oraz innych cannabinoidów:

- zmniejszające mdłości
- zmniejszające różne rodzaje bóli
- przeciwzapalne
- relaksujące, rozluźniające
- przeciwskurczowe.

Jest to jednak tylko kilka przykładów terapeutycznych efektów konopi, które od setek lat były zapisywane przez znachorów oraz lekarzy i do dziś nauka udowodniła wiele pozytywnych efektów cannabisu dla ludzkiego zdrowia.

Na koniec podsumowując przytoczymy pewien cytat Ricka James'a "Mary Jane":

"I'm in love with Mary Jane.
She makes me feel alright.
She makes my heart sing.
Turns me on with her love.
Takes me to paradise."
ODPOWIEDZ