Jak działa cannabis? - Część I

Awatar użytkownika
MarysiulaKonopnicka
Posty: 67
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:34

Jak działa cannabis? - Część I

Post autor: MarysiulaKonopnicka »

To, w jaki sposób THC działa w naszym ciele staje się z każdym nowym badaniem coraz bardziej lepiej zrozumiałe. Jednak marihuana zbudowana jest aż z 400 związków, w tym minimum 88 cannabinoidów, które istnieją oprócz THC. Do tego istnieją różne formy konsumowania cannabisu: inhalacja, czyli palenie albo wyparowywanie za pomocą waporyzatora, przyswajanie wewnętrzne, czyli poprzez jedzenie różnych produktów, picie czy też absorpcję, czyli wchłanianie poprzez błonę śluzową jamy ustnej albo w rzadszym przypadku wcieranie maści.
dzialanie-cannabisu-3.jpg
dzialanie-cannabisu-3.jpg (85.67 KiB) Przejrzano 11613 razy
Inhalacja to dosyć szybko działająca i bardziej wydatna forma spożywania cannabisu niż sposób wykorzystujący przewód pokarmowy. Dzieje się tak, ponieważ cannabinoidy, terpeny oraz inne substancje łatwiej docierają do krwiobiegu przez błony śluzowe płuc. Poza tym w zależności od sposobu spożywania cannabisu różni się też odczuwany haj.

Wyparowywanie przy pomocy waporyzatora jest znacznie zdrowsze dla dróg oddechowych niż palenie. Poza tym waporyzacja nie wydziela silnego i zdradliwego zapachu niż ten, który powstaje przy paleniu. Przy spalaniu cannabisu (jak i innych ziół czy tytoniu) powstają szkodliwe związki, które są znane jako reaktywne związki tlenu. A te zdolne są do uszkodzenia jamy ustnej, dróg oddechowych oraz płuc.

Jeśli natomiast cannabis zostaje podgrzany tylko do pewnego stopnia, czyli dokładniej mówiąc do tego, że jego skład się rozpuści, to nie następuje żaden proces spalania. Oznacza to dla konsumenta, że nie pali on cannabisu ale jedynie inhaluje jego mieszankę składników. Używanie waporyzatora wywołuje inny haj niż palenie jointa. Jest to w sumie logiczne, ponieważ po pierwsze nie zostają tutaj spalane żadne związki a po drugie kontrolowane wyparowywanie składników cannabisu uwalnia szerszą paletę substancji niż to się dzieje przy spalaniu.

Mimo że jest to udowodnione, że palenie uszkadza płuca oraz oskrzela, to żadne badania na temat związku pomiędzy paleniem cannabisu a rakiem płuc czy innymi chorobami dróg oddechowych się nie powiodły.

Odkąd okazało się, że THC i cannabidiol (CBD) wykazują działanie przeciwnowotworowe, to naukowcy zaczęli spekulować, czy cannabinoidy nie posiadają czasami profilaktycznych właściwości przeciwko substancjom rakotwórczym, które powstają podczas palenia cannabisu. Jeśli cannabis jest inhalowany, to jego działanie następuje relatywnie szybko, jeśli jest on zjadany, to na jego działanie trzeba poczekać znacznie dłużej. Jest to zależne od tego, że przy jedzeniu cannabinoidy najpierw muszą przebyć przez żołądek i głębsze zakątki jelit, zanim przedostaną się do krwi. Stamtąd transportowane są do wątroby, gdzie większość molekułów THC jest przetwarzana w 11-hydroxy-THC.

Ze względu na to, że ta substancja jest również psychoaktywna, może ona również wywołać coś w stylu haju, jednak innego niż wywołuje THC. Ze względu na to, że jelita absorbuje relatywnie dużą ilość tych składników, muszą zostać przyjęte większe dawki, przez co też ich działanie następuje później, bo około 30 do 90 minut po zażyciu, ale i też utrzymuje się znacznie dłużej. U niedoświadczonych konsumentów takie spóźnione działanie może doprowadzić do tego, że niechcący przedawkują oni spożycie cannabisu, co zdarza się jednak tylko w skrajnych przypadkach. Należy zaznaczyć, że przedawkowanie marihuany absolutnie nie wiąże się ze śmiercią. Jedynym skutkiem jest silny i długo utrzymujący się haj.
ODPOWIEDZ