Na Tourette'a czasami może pomóc tylko marihuana

Bazooka
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2016, 15:08

Na Tourette'a czasami może pomóc tylko marihuana

Post autor: Bazooka »

Niekontrolowane grymasy, chrząkanie, przekleństwa: Ludzie, którzy cierpią na zespół Tourette'a, stracili kontrolę nad swoim ciałem. W walce nad tą chorobą cannabis może okazać się skutecznym środkiem.
ourette-syndrom-marihuana-leczy-1.jpg
ourette-syndrom-marihuana-leczy-1.jpg (8.84 KiB) Przejrzano 9740 razy
Choroba ta zaczyna się niewinnie. Często są to drgania kończyn. Tak też było w przypadku 17-letniej Fabiene. Z czasem jej lewa ręka tak drgała, że pisanie nią nie było już możliwe. Gdy z czasem doszły do tego dalsze tiki, straciła kontrolę nad swoim ciałem i wtedy było jasne, że cierpi na zespół Tourette'a.

"Tiki są to krótkie, mimowolne ruchy lub wypowiedzi, które nie pełnią żadnej funkcji i dotkniętym tym schorzeniem wydają się bezcelowe," wyjaśnia profesor Kirsten Müller-Vahl ze Szkoły Medycznej w Hannoverze.

Tiki motoryczne zwykle występują na twarzy, bądź obejmują całą głowę - jak,np. mruganie oczami. Wypowiedzi fonetyczne lub słowa to tak zwane tiki wokalne. W przypadku więcej niż jednego tiku motorycznego i co najmniej jednego wokalnego eksperci mówią o zespole Gilles de la Tourette.

"Zazwyczaj tiki ukazują się po raz pierwszy w wieku od sześciu do ośmiu lat", mówi Müller-Vahl. Jednakże w większości przypadków te tiki po kilku miesiącach automatycznie znikają. Jeśli taki tik występuje nadal w dorosłym życiu, chorzy mogą nauczyć się go na krótko hamować. Wiąże się to jednak z ogromnym wysiłkiem.

Tiki i zespół Tourette'a nie są uleczalne. Niektóre obwody sterujące w mózgu są trwale uszkodzone, co zakłóca równowagę neuroprzekaźników co powoduje, że impulsy ruchowe zostają zahamowane. "Zasadniczo tiki nie muszą być leczone tylko dlatego, że po prostu są", mówi Müller-Vahl. Siła upośledzenia i cierpienie pacjenta odgrywają tu ważniejszą rolę.

Różne leki neuroleptyczne mające wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu, mogą być nieskuteczne. Tzw. Habit Reversal Training, podczas którego pacjent uczy się ruchów przeciwnych do swoich tików, dzięki czemu może je osłabić aż do 40 procent.

Także impulsy elektryczne mogą zatrzymać występowanie tików. Podczas zabiegu operacyjnego w różnych partiach mózgu zostają implantowane elektrody. Ta głęboka stymulacja mózgu stosowana jest w szczególnie trudnych przypadkach.

Znane są jednak przypadki poprawy bez zabiegu operacyjnego - przy terapii marihuaną.
"Skuteczność terapii lekami z konopi nie została jeszcze w pełni udowodniona, ale wydaje się, że ma ona pozytywny wpływ nie tylko na zaburzenia tikowe, ale może również załagodzić depresję lub ograniczenia pacjentów z Tourette'em", mówi Müller-Vahl, która prowadzi dotyczące terapii opartej na lekach z marihuany.
ODPOWIEDZ