Odkryto nowe przeciwzapalne endocannabinoidy

Awatar użytkownika
MarysiulaKonopnicka
Posty: 67
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:34

Odkryto nowe przeciwzapalne endocannabinoidy

Post autor: MarysiulaKonopnicka »

Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w pożywieniu wspomagają produkcję dwóch nowo odkrytych blokujących powstawanie stanów zapalnych endocannabinoidów.

odkrycie-endocannabinoidy-3748592.jpg
odkrycie-endocannabinoidy-3748592.jpg (113.17 KiB) Przejrzano 10576 razy

Konkretne produkty spożywcze, między innymi oleje roślinne jak olej rzepakowy, olej lniany czy też konopny, orzechy i ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które są używane przez nasz organizm jako materiał wyjściowy do ważnych reakcji kwasów tłuszczowych, takich jak niektóre endocannabinoidy. Endocannabinoidy (z Greki endo = w środku, pomiędzy) są produkowane przez nasz organizm i częściowo dokują do receptorów cannabinoidowych, które też aktywują THC pochodzące z rośliny marihuany.

Dotychczas najlepiej przebadanymi receptorami cannabinoidowymi są receptor CB1, który występuje w środkowym oraz obwodowym układzie nerwowym (mózg, rdzeń kręgowy, itd.) i prawie że we wszystkich narządach oraz tkankach, jak jelita, płuca, serce, skóra, gruczoły hormonalne, narządy płciowe, nerki oraz kości. Drugim receptorem jest receptor CB2, który znajdujemy w układzie immunologicznym. Podczas gdy aktywacja receptory CB1 powoduje typowe psychiczne działanie, jakim jest "high", to aktywacja receptora CB2 prowadzi do zablokowania stanów zapalnych oraz alergii.

Zespół badaczy na czele z Dr. Aditi Das, która jest profesorką porównywalnych nauk biologicznych oraz biochemii na uniwersytecie Illinois (USA), opublikował w lipcu tego roku opracowanie naukowe na temat badań związanych z powstawaniem nowo odkrytych endocannabinoidów właśnie z kwasów tłuszczowych omega-3. Według tego znane właściwości przeciwzapalne tych zdrowych kwasów tłuszczowych są (przynajmniej częściowo) oparte na tym, że są one w organizmie przetwarzane w konkretne endocannabinoidy. Opisane przez badaczy dwa endocannabinoidy dotychczas zawsze były pomijanie przez naukę.

Dr. Aditi Das wyjaśniła: "Nasz zespół odkrył proces enzymatyczny, który przeistacza endocannabidoidy poczodzące z kwasów tłuszczowych omega 3 w silniej działające molekułydziałające przeciwzapalnie, które przede wszystkim wchodzą w reakcję z receptorami, które znajdujemy w układzie immunologicznym. Odkrycie to pokazuje, że kwasy tłuszczowe omega 3 posiadają niektóre te same medyczne działania co marihuana, ale bez wywoływania efektów psychicznych, jak "high".

Dotychczas najlepiej zbadanymi endocannabinoidami są Anandamid (Arachidonylethanolamid) oraz 2-AG (2-Arachidonoylglycerol), które zostały odkryte w 1992 oraz 1995 roku jako pierwsze endocannabinoidy. Obydwa aktywują jak THC zarówno receptor CB1 jak i receptor CB2. Wykazują one jednak całkowicie inną strukturę chemiczną niż cannabinoidy rośliny konopi. Są to, jak też później odkryte wszystkie endocannabinoidy związki pochodzące od kwasów tłuszczowych. Do dziś udało się udowodnić istnienie około 200 takich cannabinoido podobnych związków kwasów tłuszczowych. Tylko niewiele z nich przebadano w kierunku ich psychologicznej roli jaką odgrywają w naszym organizmie.

Opisane przez panią profesor Aditi Das oraz jej zespół endocannabinoidy pochodzą od polinienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 - kwasu docosahexaenowego (DHA) oraz kwasu eicosapentaensowego (EPA). Składnikiem wyjściowym do powstania tych obydwóch kwasów tłuszczowych są esencjalne kwasy tłuszczowe jak kwas alfa-linolenowy, który występuje również w oleju konopnym.

Jako esencjalne nazywamy substancje, które organizm nie jest w stanie wytworzyć sam, w związku z czym musimy je przyjmować wraz z pokarmem. Oprócz witamin oraz składników mineralnych zaliczają się do nich również konkretne esencjalne aminokwasy oraz esencjalne kwasy tłuszczowe. Z kwasu alfa-linolenowego nasz organizm może wytworzyć wysokowartościowy kwas tłuszczowy omega 3, jak DAH oraz EPA.

Naukowcy udowodnili teraz, że te wysokowartościowe kwasy tłuszczowe omega 3 są przetwarzane w endocannabinoidy Docosahexanoyl-Ethanolamid (DHEA) i Eicosapentaenoyl-Ethanolamid (EPEA). Te endocannabinoidy są prekursorami dla tak zwanych epoksydów (kwas epoxyeicosatetraen-ethanolamidowy (EEQ-EA) oraz kwas epoxydocosapentaen-ethanolamidowy (EDP-EA)), których obecność można udowodnić w mózgu oraz organach obwodowych. Blokują one w zależności od dawki powstawanie stanów zapalnych redukując koncentrację związków wywołujących stany zapalne, a zwiększając koncetrację tych, które je blokują.

Działanie to może też częściowo powstać w wyniku aktywacji receptorów CB2 w układzie immunologicznym. Interesujące jest to, że te niezauważane endocannabinoidy występowały w takich samych koncentracjach, które odpowiadają innym endocannabinoidom. Naukowcy wychodzą z założenia, że te substancje odkrywają ważną rolę przy zapaleniach, jakie występują w układzie nerwowym, czyli prościej mówiąc stanowią one broń organizmu przeciwko takim stanom zapalnym.
ODPOWIEDZ