Endokanabinoidy i rozwój człowieka: Refleks ssania i karmienie piersią

Awatar użytkownika
MarysiulaKonopnicka
Posty: 67
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:34

Endokanabinoidy i rozwój człowieka: Refleks ssania i karmienie piersią

Post autor: MarysiulaKonopnicka »

noworodek-karmienie-piersia-kanabinoidy-1.jpg
noworodek-karmienie-piersia-kanabinoidy-1.jpg (49.23 KiB) Przejrzano 10668 razy
Odruch ssania noworodka jest jedną z kluczowych umiejętności w cyklu rozwoju człowieka. Nawet w przypadkach, w których nowo narodzone dziecko przeżywa brak odruchu spożywanego pokarmu, nadal może ono kształtować swój przyszły rozwój fizyczny aż do wieku dorosłego - jak np. wzrost, ogólny stosunek do spożycia żywności oraz jego efekty, jak wzrost wagi adekwatny do wieku czy praca żołądka i jelit. Odruch ten może mieć również wpływ na relacje między matką a dzieckiem.

W różnych badaniach próbowano wykazać, że receptory CB1 są ważnym parametrem dla wywołania odruchu ssania u noworodków. Doświadczenia na zwierzętach, w których wstrzykiwano antagonistę receptora CB1, doprowadziły do ​​zaburzenia przyjmowania mleka i kilka dni później do śmierci osobników doświadczalnych. Jednakże, takie wyniki można zaobserwować tylko w przypadku antagonistów, które podaje się w ciągu 24 godzin od urodzenia. Podawanie antagonisty w późniejszej fazie spowodowało mniej lub brak przypadków zgonu. Antagonista receptora CB1 wywołuje także hipotermię i doprowadza do ​​braku zdolności motorycznych, które są niezbędne w diecie. Także w tym przypadku wydaje się, że system endokanabinoidowy tymczasowo uruchamia funkcjonujące mechanizmy, które są następnie ponownie wyłączane, gdy organizm ich nie potrzebuje.

Co to oznacza?
Nieorganicznie wytłumaczalne zaburzenia wzrostu może być związane z zaburzeniami układu endokanabinoidowego. Chociaż badania zostały przeprowadzone przed ponad 10 laty, nie doszło do dalszych badań tej hipotezy.

Karmienie piersią
Rola niektórych endokanabinoidów w procesie zaopatrzenia w żywność u dzieci rozpoznano ponad dwie dekady temu w różnych badaniach. Zarówno anandamid jak i 2-arachidonoiloglicerol endokanabinoidowy (2-AG) zostały wykryte w ludzkim i krowim mleku, przy czym stężenie kwasu 2-AG było dziesięciokrotnie wyższe niż anandamidu.

Wyniki badań sugerują, że funkcja 2-AG w mózgu polega na tym, że stymuluje on odruch ssania, a przez wynikające z tego otrzymywanie mleka prowadzi do wzrostu jego stężenia, dzięki czemu w ciągu okresu 2 dni powstaje wzór zachowania ssania mleka.

Wykazano również, że anandamid zwiększa spożycie żywności. Naukowcy wyjaśniają to w następujący sposób: "Mechanizm odpowiedzialny za skuteczność terapeutyczną kanabinoidów w stymulacji apetytu nie jest jeszcze znany. Jest on więc prawdopodobnie związany z tym, że receptory CB1, anandamid i 2-AG występują w podwzgórzu, który oddziałuje na spożycie żywności ".
ODPOWIEDZ