Oddawanie Krwi a używanie marihuany

Awatar użytkownika
Society
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2021, 9:46

Oddawanie Krwi a używanie marihuany

Post autor: Society »

Oddawanie Krwi a używanie marihuany


W samej Polsce w roku 2015 krew oddało ponad 605 tysięcy osób z czego 99% stanowią honorowi dawcy.Z rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 roku wynika, że potencjalnego dawcę krwi dyskwalifikują między innymi choroby zakaźne, przebyte lub aktualne choroby krążenia, choroby układu nerwowego, cukrzyca, nowotwory oraz„zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków psychoaktywnych”.Przepisy są jednakowe dla wszystkich ,ale centra podchodzą do kwestii marihuany odmiennie. Np.RCKiK we Wrocławiu bezwzględnie krytykuje spożywanie marihuany.Ciężko o precyzyjną odpowiedź w tej kwestii.
Więc czy sporadyczne sięganie po skręty wyklucza nas ze społeczności oddającej krew?
Palenie traktowane jest jako powód dla dyskwalifikacji dawcy i przekazanie tej informacji do Krajowego Rejestru Dawców Krwi. - Wobec czego centra krwiodawstwa w Polsce dysponują informacjami w zakresie stałych, jak i tymczasowych dyskwalifikacji dawców z możliwości oddawania krwi. To absurd,ponieważ w Polsce jest około miliona osób, które posiadają THC w organizmie. Milion, który w świetle polskiego prawa nie powinien jeździć samochodem. I potencjalny milion, który prawdopodobnie nigdy nie otworzy kolektury.


Aktualne oświadczenie Czerwonego Krzyża dotyczące oddawania krwi przy regularnym spożywaniu alkoholu lub zażywaniu narkotyków jest następujące:
"Jeśli marihuana została przepisana ze względów medycznych, dopuszczenie do oddania krwi jest możliwe z wyprzedzeniem w ramach indywidualnej oceny każdego przypadku. W przypadku używania konopi indyjskich, które ma być uznane za używanie narkotyków, musi upłynąć 12 miesięcy od ostatniego użycia w przypadku regularnego używania i 4 tygodnie od ostatniego użycia w przypadku sporadycznego używania, tzn. nie może to być używanie miesięczne."
Jeśli przy próbie krwi narkotyki zostaną wykryte, sytuacja może stać się krytyczna - potencjalni dawcy mogą zostać oskarżeni o usiłowanie uszkodzenia ciała. Ponadto dawca może zostać zobowiązany do zwrotu otrzymanych pieniędzy i może zostać pozbawiony możliwości oddawania krwi w przyszłości.
hakunamarihuana
Posty: 10
Rejestracja: 17 sie 2021, 10:48

Re: Oddawanie Krwi a używanie marihuany

Post autor: hakunamarihuana »

Rzeczy, które dyskwalifikują z oddawania krwi:

-Używanie narkotyków przez wstrzykiwanie
-Używanie leków przez wstrzykiwanie, które nie są przepisane przez lekarza
-Nudności lub choroba w dniu lub w przeddzień wizyty
-Bycie w ciąży
-Po porodzie w ciągu ostatnich 6 tygodni
-Zrobienie tatuażu lub piercingu w ciągu ostatniego roku
-Wykonanie transfuzji krwi w ciągu ostatniego roku
-Uzyskanie przeszczepu narządu w ciągu ostatniego roku
-Posiadanie wirusa HIV
-Wynik dodatni w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C.
-Nowotwory krwi, w tym białaczka i chłoniak
-Wirus Ebola
-Dziedziczne zaburzenie krzepnięcia krwi
-Bycie mężczyzną, który był aktywny seksualnie z innymi mężczyznami w ciągu ostatniego roku
-Niski poziom żelaza
-Stosowanie niektórych leków, w tym:
* Acytretyna
* Leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna i heparyna
* Dutasteride
* Izotretynoina
* Teriflunomid
ODPOWIEDZ